“ΣΟΦΙΑ ΠΑΝΤΩΝ ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ”

AmAcGREEK

Τι είναι η Ελληνική Σχολή – Αμερικανική Ακαδημία (Ιδιωτική);

Η Σχολή είναι ίδιου τύπου με τα δημόσια σχολεία της Κυπριακής Δημοκρατίας, έχει το ίδιο πρόγραμμα σπουδών με αυτά και έχει εγκριθεί από το Υπουργείο Παιδείας (απόφαση HO 7.18.06.34 – 15/06/2004). Η κύρια διαφορά είναι ότι είναι ολοήμερο και προσφέρει μεσημεριανό γεύμα.

• Παρέχει στους μαθητές την επιλογή της συμμετοχής στην απογευματινή μελέτη και την ολοκλήρωση της κατ ‘οίκον εργασίας και επιπλέον παρέχεται βοήθεια σε όλα τα μαθήματα και τις Παγκύπριες Εξετάσεις.
  • Δίνει στα παιδιά το δικαίωμα να συμμετέχουν σε όλες τις εθνικές εξετάσεις για να εξασφαλίσουν θέση στα Πανεπιστήμια Κύπρου και Ελλάδας.
  • Είναι μια πολύτιμη ευκαιρία για τους μαθητές που σκοπεύουν να εγγραφούν σε μη-Ελληνόφωνα διεθνή πανεπιστήμια (Ηνωμένο Βασίλειο) γιατί προετοιμάζονται και στις Διεθνείς Εξωτερικές Εξετάσεις (IGCSE και A ‘Level).

[panel type=”default” heading= “Οι διαφορές μεταξύ του Ελληνικού Ιδιωτικό Σχολείο σε σύγκριση με τα Ελληνικά Δημόσια Σχολεία”]

• Αυξημένες περίοδοι της Ελληνικής γλώσσας, Μαθηματικών και Αγγλικών
  • Εισαγωγή του μαθήματος Η. Υπολογιστών
  • Βοήθεια κατά τη συμπλήρωση της κατ ‘οίκον εργασίας